Kupując nowy samochód, klient otrzymuje gwarancję działa wszystkich jego elementów. Jednak wraz z upływem lat podlegają one zużyciu i konieczna jest wymiana. Jednym z takich komponentów samochodowych jest bez wątpienia akumulator. Może zdarzyć się, że niewymieniany przez wiele lat w końcu przestanie działać, a Ty staniesz na środku drogi i jedyne co będzie mógł zrobić to wezwać pomoc. Kiedy warto zdecydować się na wymianę akumulatora?
Ostrzeżenia, których nie powinieneś lekceważyć
Zanim zdarzy się sytuacja, w której akumulator całkowicie przestanie działać, zacznie dawać pewne sygnały będące początkiem jego końca. Doskonałym przykładem są sytuacje
w których:
- podczas zapalaniu samochodu wskakuje on na zdecydowanie niższe obroty niż do tej pory,
- reflektory mają mniejszą moc niż dotychczas.
Należy wówczas zgłosić się do mechanika lub zainwestować w nowy akumulator. Specjalista sprawdzi, czy masz rację, czy może czeka Cię niespodzianka w postaci innej usterki.
Warto zwrócić także uwagę na kwestię pory roku. Zimą akumulatory zmniejszają znacznie swoją wydajność. Oznacza to, że w przypadku modeli, które normalnie pozostawiały wiele do życzenia, mogą one nie wytrzymać gorszych warunków pogodowych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając akumulator?
Od wyboru odpowiedniego miejsca, w którym zostanie zakupione urządzenia zależy prawie wszystko. W trudnych sytuacjach, kiedy stoisz na środku drogi i nikt nie chce Ci pomóc, dobrym pomysłem będzie udanie się na najbliższą stację paliw lub do najbliższego marketu w celu zakupienia akumulatora. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, a nie jak niektórzy sądzą docelowe. Bez konkretnego powodu nie powinno się kupować takich rzeczy w marketach. Zdarza się, że tego typu akumulator charakteryzuje bardzo niska jakość w porównaniu do ogromnej ceny. Zawsze, o ile to możliwe, należy stawiać na sprawdzone marki i producentów.
To, co powinno zaniepokoić kierowcę to długi czas wytrzymałości akumulatora. Zdarza się, że najlepsze modele wytrzymują kilka lub kilkanaście lat. Są to jednak rzadkie przypadki.
W sytuacji, kiedy nie masz pewności, co do stanu akumulatora bo np. dopiero co kupiłeś samochód – możesz podjechać na stację diagnostyczną i sprawdzić to.