Rodzaje olejów samochodowych

Żaden silnik, niezależnie od stopnia jego zaawansowania, nie mógłby działać prawidłowo gdyby nie substancja smarująca jaką jest olej silnikowy. Jego rolą jest m.in. odprowadzanie ciepła, zapobieganie zatarciu podzespołów jednostki napędowej i zabezpieczenie przed korozją. Aby jednak spełniał te zadania, musi posiadać odpowiednie właściwości i być dopasowany do danego silnika. Jakie rodzaje olejów samochodowych są dostępne na rynku?

Olej mineralny

Najstarszą generacją olejów samochodowych są produkty mineralne. Najczęściej zalecane są do pojazdów starszej generacji, nie obciążają bowiem mocno wyeksploatowanych podzespołów jednostki napędowej. Ich główną wadą jest to, że w stosunkowo szybkim czasie od uzupełnienia tracą swoje właściwości, w tym przede wszystkim lepkość. Oleje mineralne oznaczane są symbolami 15W-40 oraz 15W-50.

Oleje syntetyczne

Najbardziej innowacyjne i nowoczesne produkty to oleje syntetyczne. Jak wskazuje nazwa, są  wytwarzane w warunkach laboratoryjnych w rezultacie syntezowania pochodnych ropy naftowej. Cechuje je wysoka jakość oraz wydajność, szczególnie w ekstremalnych warunkach takich jak niskie i wysokie temperatury pracy. Nie pozostawiają osadu na wewnętrznych elementach silnika, dlatego nie zwiększają stopnia jego zużywania się. Zalecane są do pojazdów najnowszej generacji oraz do aut wyposażonych w filtry cząsteczek stałych.

Oleje półsyntetyczne

Kompromisem pomiędzy olejami mineralnymi a olejami półsyntetycznymi są produkty półsyntetyczne, a proporcje w tego typu artykułach to zazwyczaj 70% cieczy i 30% dodatków. Ich autem jest odporność na szybki proces starzenia i łagodność dla uszczelnień w wyeksploatowanych jednostkach napędowych. Kiedy sprawdzają się najlepiej? Naszym klientom doradzamy zakup oleju półsyntetycznego do pojazdów o stosunkowo małych wymaganiach dotyczących smarowania, czyli głównie aut starszych.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów olejów silnikowych, które różnią się właściwościami i przeznaczone są do rozmaitych typów samochodów. Przy ich zakupie zdecydowanie najważniejsze jest jednak kierowanie się zaleceniami producenta samochodu i kupowanie olejów od uznanych marek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top