Jak prawidłowo dbać o akumulator?

Olej silnikowy
Rodzaje olejów samochodowych
1 lipca 2019
częstotliwość wymiany oleju
Kiedy należy wymienić olej w silniku?
2 listopada 2019
czystość akumulatora

Dobrej jakości akumulator samochodowy jest w stanie przetrwać około 5 lat, a często nawet więcej. Niestety nieprawidłowe użytkowanie znacznie skraca jego żywotność, która w skrajnych przypadkach może nie przekroczyć nawet dwóch lat. Jak upewnić się, że akumulator w naszym aucie będzie służył nam jak najdłużej?

Rzadka jazda na krótkich trasach? Doładuj go!

Jeśli mamy nowy samochód wyposażony w wiele dodatkowych elementów wyposażenia, a przy tym użytkujemy auto rzadko i to najczęściej na krótkich trasach, powinniśmy dbać o jego regularne doładowywanie. Warto przy tym pamiętać, że najtańsze ładowarki zdecydowanie nie podołają nowoczesnym akumulatorom ECM (dostępne m.in. w samochodach z systemem start-stop) i AGM (obecne w autach mikrohybrydowych), dlatego warto zainwestować w te przeznaczone stricte do danego typu urządzenia.

Dbaj o czystość akumulatora

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że na przyspieszoną eksploatację akumulatora może mieć wpływ zalegająca na nim warstwa brudu. Szczególnie istotne jest zachowanie czystości na klemach i biegunkach, które powinno się czyścić papierem ściernym i zabezpieczać wazeliną. Czynności te dla naszego bezpieczeństwa muszą być wykonywane w odzieży ochronnej, w tym w okularach zabezpieczających przed szkodliwym płynem.

Dbaj o akumulator w okresie zimowym

Zima to bardzo trudny czas w roku dla podzespołów w naszych samochodach, także dla akumulatora. W tym okresie warto pamiętać przede wszystkim o ograniczeniu korzystania z elementów wyposażenia, które znacząco zwiększają pobór prądu. Należy do nich przede wszystkim radio i odmrażacz tylnej szyby, a podczas rozruchu powinny być dodatkowo wyłączone także światła i dmuchawa. Od czasu do czasu zdecydujmy się również na nieco dłuższą podróż, która pozwoli na doładowanie akumulatora.

Aby akumulator służył przez jak najdłuższy czas, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby był on prawidłowo dobrany do konkretnego modelu samochodu, a także właściwie zamontowany. Dodatkowo dzięki odpowiedniej eksploatacji będziemy mogli upewnić się, że będzie długo i bezawaryjnie służył w naszym samochodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.